Bankalardan Gelen Bazı Mesajlara Dikkat Edin !

Merhaba arkadaşlar, Hayatımızın vazgeçilmez olanaklarından bir tanesi olan bankalar tarafından cep telefonlarımıza gelen mesaj ve mailler vazgeçilmez parçalarımız arasına girmiş bulunmakta kullandığımız bankalardan elbette mesajlar alıyoruz değerlendiriyoruz yada değerlendirmiyoruz bu bize kalmış bunda bir sıkıntı yok elbet bankalardan gelen mesajlar dışındaki sahte mesajlara dikkat etmek gerekiyor çünkü bankaların sürekli mesaj gönderdiğini bilen fırsatçılar çıkıp sizlere benzer mesajlar atabiliyorlar. Bu mesajları anlayabilmek için biraz aklımızı kullanarak mantıklı düşünmemiz yeterli olacaktır. Bankalar hiç bir zaman sizden Tc Kimlik numarası yada şifre istemez bilgileriniz zaten orada kayıtlıdır. Bu tür fırsatçıların gönderdiği mesajlarda genellikle bir web sitesinin linki vardır örneğin, tıklayarak faturalarınızı ödeyin yada şu kadar miktar borcunuz var görün gibisinden mesaj yazar tıkladığınız zaman karşınıza bankanızın görüümünde sayfa çıkar ve yaptığınız işlem ve bilgileriniz karşı tarafın eline geçmiş olur.

Mesajdaki Linke Tıkladım Her şeyim Gitti mi?

Durun, Korkmayın bu hatayı fark ettiniz hesabımdaki bütün para gitti’mi ? diye herkesin aklından geçer düşünün belki de yıllardır yatırdığınız tüm yatırımlar uçup gidecek, bu durumda acilen telaşa kapılmadan bankanızı müşteri hizmetlerini arayarak hesabınızdaki tüm kredi kartı ve diğer işlemlere kapattırıp bloke ettirin. Hesaplarınızı bloke ettirdikten sonra içiniz rahat bir şekilde bankanızın en yakın şubesine giderek bilgilerinizi güncelleyerek hesabınızı tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

Bu Tür Mesajlar Engellenemiyor mu?

Farkında olduğumuz üzere sadece bankalardan değil, bir sürü istemediğimiz mesajlar cep telefonlarımıza geliyor bunlardan bazıları ve çoğunlukla cinsel ürünler, bahis siteleri, video siteleri, bedava sms atın gibi reklam içerikli mesajlardır, çoğumuz bu tür mesajlara elbette itibar etmiyoruz ama sık sık geldiği zamanda rahatsız oluyoruz. Bu tür mesajları almak istemiyorsak bu mesajları iptal etmemiz gerekiyor bunun yolu var mı? elbette var cep telefonumuzdan kullanmakta olduğumuz operatör’ün Turkcell, Vodafone, Türk Telekom Avea hangisi ise müşteri hizmetlerini arayarak müşteri temsilcimize bağlanıp sürekli gelen mesajları bildirip bloke ettirebilirsiniz böylelikle artık o rahatsız edici mesajlardan kurtulmuş oluyorsunuz.

Gördüğünüz üzere herşeyin bir çözüm yolu var amacımız yapılan hataların farkına çabuk varmak gazetelerde ve haberlerde sık sık karşılaşıyor insanlar yıllarca dişinden tırnağından artırarak birikimlerini bir çırpıda emek hırsızlarına kaptırıyorlar yani anlayacağınız her şey kendi elinizde siz izi vermediğiniz sürece kimse kimsenin elinden bir şey alamaz. Dikkatli olalım her konuda kimseye taviz vermeyip kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın. Yoksa yapılan bir hata çok şeyler götürebiliyor.

İLGİLİ:  Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama

Gelen Mesajların Sahte Olduğunu Nasıl Anlayacağız?
Mesela, bankalardan gelen mesaj olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor. Mesajda verilen site adresine tıkladığınız zaman aynı bankanızın web sayfasının kopyasını yapmış oluyorlar burada adresteki linke dikkat etmeniz gerekmektedir. Zaten dikkatle incelediğiniz zaman adresteki ayrıntıyı anlamış olacaksınız. Bazı bankaların resmi web siteleri şu şekildedir; http://www.akbank.com, http://www.finansbank.com.tr, https://www.garanti.com.tr/, https://www.halkbank.com.tr/, http://www.hsbc.com.tr, http://www.isbank.com.tr, https://www.teb.com.tr/. https://www.vakifbank.com.tr/, https://www.yapikredi.com.tr/, http://www.ziraat.com.tr, https://www.ingbank.com.tr/ bu adresler dışındaki adreslere itibar etmeyiniz güvenmeyiniz. örneğin, şöyle bir mesaj geldi;
Gönderen; BankaGüvenliği
Mesaj; Sayın müşterimiz, hesabınıza tanımlanan 1000 tl lik gecikmiş borcunuzu acil ödeyiniz detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. http://www.guvenliisbank.com/kalanborcunuz.html
İşte bu mesajdaki linkle bankanızın linki arasındaki farkı görüyorsunuz. Tabiki telaşa kapılık tıklyoruz karşımıza çıkan sayfada işlem yapmıyoruz yaptığımız zaman girilen bilgilerimize ulaşılmış oluyor bunuda anladığımız an bloke ettiriyoruz.

Başka Nelere Dikkat Etmeliyim?
Günümüz teknolojisinde herşeyi bir kılıfına uydurup yutturmaya çalışıyorlar. Her ne kadar bilinçli olsak ta bir anlık gaflete düşebiliyoruz bazen zaafımıza bazende boş bir anımıza gelerek tuzaklara düşebiliyoruz. Cep telefonlarımıza gelen mesajlara karşı dikkat etmemiz konulara yukarıda bahsetmiştik. Bir de şu konuda çok tuzağa düşüyoruz cep telefonunuzdan sizi arıyorlar karşınızda tatlı sesli etkileyici bir bayan size bankanızdan aradığını söyleyerek takır takır konuşuyor, siz anlatılanları olumsuz olarak düşünseniz de karşı taraftaki tatlı sesli bayan bir şekilde cazibesini de kullanarak sizi ikna ediyor size adınızı, soyadınızı, tc kimlik numaranızı, müşteri numaranızı hatta son kullandığınız şifreyi dahi sorup sizde etkilenerek veriyorsunuz bu tür zaafa asla kapılmayın eğer bankadan aranırsanız banka size bilgi sormaz onlar zaten blgilerinizi görür. En çok tuzağa düşürülen taktiğin bu olduğu araştırmalarımız sonucu kanıtlanmış olup çok sayıda kişinin canı yanmıştır.

Sahte Numara Olduğunu Anladığımda Nereye Şikayet Etmeliyim?
Aslında şikayet ediyoruz ama arkasını aramıyoruz hatta bu sahte mesajları farkına varsak bile zarar görmediğimiz için önemsemiyoruz ancak canımız yanarsa işin ciddiyetine varıyoruz. Bizi arayan şüpheli numaraları ilk başta öperötörümüzü arayarak engelletiyoruz tabiiki arayan kişiler numarayı kullanıp attıkları için çözüm olmuyor. Başta şikayet etmeniz gereken yer BTK kurumu buraya gereken şikayeti yaptıktan sonra savcılığa şikayet ediyoruz savcılık BTK daki şikayeti direkt görüp işlemleri hızlandırıyor.Bu konuda duyarlı olmalısınız. Önemsiz diye silip geçiyoruz ama canımız yandığıda ise iş işten çoktan geçmiş oluyor.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 dışında5)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*