Bireysel Emeklilik Nedir? Bilinmesi Gereken Emeklilik Fırsatı !

Bireysel Emeklilik Nedir?

Merhaba arkadaşlar, Bireysel emeklilik sistemi kısa adıyla BES, çalışan kişiler olarak kazançlarımızın bir bölümünü düzenli olarak ayırarak yatırım yapıp ileride emekli olduğumuzda devlet tarafından desteklenen tasarruf biçimidir. Bireysel emeklilik sistemini kullanan pek çok kişi vardır. Peki bu bireysel emeklilik sistemini kimler kullanabilir? Bireysel emeklilik sistemini kullanmak için 18 yaşınızı doldurmuş olmanız yeterli olacaktır. Bireysel emeklilik sisteminin güvenliği konusunda asla endişe etmeyin bu sistemi sağlayan mekanizmalar oldukça güvenlidir. Bu sistemi yaptıkları faaliyetlerle emeklilik şirketleri destekler. Güvenli olmasının sebebi de bu şirketlerin çalışmalarının hazine müsteşarlığı tarafından denetlenmesidir. Emeklilik şirketleri kısa dönemler olarak yaklaşık 3 er aylık denetime uğrarlar ama yılda en az 1 kere dış denetim yaptırmak zorundadırlar.Bu şirketlerin günlük çalışmaları ise EGM denilen Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından dijital ortamda gözetlenir.Bireysel emeklilik hesapları yapan katılımcılar şirketler haricinde yatırımlar takas bank kapsamında saklanır. Başvurulan emeklilik şirketi iflas etse bile katılımcı yatırımını başka bir emeklilik şirketine aktatarabilir. Yani katılımcı hiçbir şekilde zarara uğramamış olur. Bireysel emeklilik sistemine başvurmak için şirketler tarafından belirlenen fonlar, katkı payları için alt limitler vardır başvurularınızı bu alt limitlere göre yapabilirsiniz. Yani ödemeniz gereken mecburi bir üst limit yoktur.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Kesintiler Var mıdır?

Bireysel emeklilik şirketleri yasal limitler doğrultusunda bazı kesintiler olmaktadır, bu kesintiler şirketlerin çalışmaları sonucu yapılan masrafların karşılanması içindir. Bu kesintilere kısaca göz atacak olursak;
1- Yönetim giderleri ve giriş aidat kesintisi: Bu kesintiyi açıklayacak olursak, bu sisteme girildiğinde katılımcı kişiler birikimlerini farklı bir şirkete peşin olarak aktarırlarsa veya bireysel emeklilik sisteminden ayrılırlarsa giriş yapılma aidatı kesilebilir, ama sözleşmeleriniz aynı şirket için bir den fazla ise sadece ilk yaptığınız sözleşme için kesinti olur diğer sözleşmeler için kesinti olmaz.
a-Mecburiyetten dolayı bireysel emeklilik sisteminden ayrılma durumunda, bu mecburiyetler neler olabilir? mesela, katılımcının vefat etmesi, emeklilik süresinin dolması gibi ve yapılan sözleşmenizin 5 yılı dolmuş olması gibi durumlarda beşinci yılın sonuna kadar ve bireysel emeklilik sisteminden ayrılma süresi arasındaki tarihe kadar ödenmemiş olan kısmı birikimlerin giriş aidatı olarak kesilir.
b-Yapılan sözleşmeniz 5 yılı tamamen doldurdu ve ödemeleriniz’e ara verdiniz, sözleşmenizde belirtilen bazı gerekçeler hariç yönetim giderleri ve aidat kesintisi yapılmaz.
2- Fon toplam gider kesintisi: Hesaplamaları net varlık veya fon üzerinden yapıldığında farklılıklaşan oranlarda üst limitin zorlanması durumunda bu kesinti uygulanır.

Bireysel Emeklilik Sistemine Hangi Sitelerden Bilgi Alabilirim?

Anlatımlarımız da bireysel emeklilik sistemine giriş yapmanız için 18 yaşına girmiş olmanız yeterli demiştik. Daha sonraki yaşlarda da katılabilirsiniz ama ileride emeklilik birikimlerinizin daha fazla olmasını istiyorsanız en erken yaşta başlamanız yararınıza olacaktır çünkü ne kadar erken başlarsanız ödemelerinizde uzun yıllara dayanacağı için birikimleriniz de o kadar fazla olacaktır. Bireysel emeklilik sistemi için aşağıda verdiğimiz sitelerden bilgi alabilirsiniz.
– EGM Emeklilik gözetim merkezi:  www.egm.org.tr
– TC kimlik numaranız:    www.tckimlik.nvi.gov.tr
– Emeklilik ve sigorta şirketler birliği:   www.tsb.org.tr
– Sermaye piyasa kurulu:  www.spk.gov.tr
– Hazine Müsteşarlığı:  www.hazine.gov.tr/tr-TR/Anasayfa
– Maliye Bakanlığı:  www.maliye.gov.tr
– Merkez Bankası:  www.tcmb.gov.tr

İLGİLİ:  İmza Sirküsü Nedir? Ne İşe Yarar ve Nereden Alınır?

Bireysel Emeklilik Sisteminde Ne Gibi Avantajlarım Olur?

– Fayda sağlayabileceğin bir çok neden vardır bunlardan en önemlisi devletin sağladığı 100 de 25 lik destektir. Yani devletimiz her zaman ki gibi yanımızda. Bundan da şunu çıkarıyoruz bireysel emeklilik sistemine yatırdığımız her 100 tl de 25 tl si devletimizin katkısıdır.
– Bireysel emeklilik sisteminde ödeme süre aralıklarınızı 1 yıl, 3 yıl veya 6 yıl gibi kendiniz belirleyebiliyorsunuz.
– Ödemelerinize istediğiniz an ara verebilir, istediğiniz an tekrar başlayabilirsiniz.
– Planlar dahilinde bütçenize uygun ödeme şekillerini seçebilirsiniz.
– İleride yaşlandığınızda rahat edebilmeniz için gönlünüze göre bir yatırım sağlamış olursunuz.
– 56 yaşını doldurmuş olmanız ve bireysel emeklilik sisteminde 10 yılı doldurmanız durumunda emekli olabilirsiniz.
– Emeklilik hakkına sahip olmanız durumunda sistemdeki birikimlerinizi belirlenen aralıklarla yada toplu halde alabilirsiniz.
– 1 yıllık gelir sigortası yaptırırsanız ömür boyu belirli aralıklarla emekli maaşı alabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemi adı üstünde bireysel yararlanabileceğiniz sistemdir. Aklınıza ben SSK sigortalıyım yada Emekliği sandığına bağlıyım bireysel emeklilik sistemine girdiğimde bunlardan çıkmak zorunda mıyım? sorusu gelebilir. Hayır, emekli sandığı yada ssk zorunlu sigortalardır, bireysel emeklilik sistemine girdiğinizde bunlardan çıkmak söz konusu değildir. Emekliliğinizde rahat edebilmeniz için bireysel emeklilik sistemine katkı payınız bugünkü gelirinizin 100 de 10 unu kapsaması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bireysel emekliliğe giriş yaptınız belirlenen katkı payını da yatırdınız bu başvurunuzun değerlendirilme süresi 2 ay yani 60 gündür. Dilerseniz 60 gün içinde vazgeçme hakkına sahipsiniz. Bu 2 aylık süre zarfı dolmadan vazgeçmeniz halinde yatırdığınız katkı payı hiç bir kesintiye uğramadan size iade edilir.

Bireysel emeklilik sistemine başvurabileceğiniz başvurabileceğiniz bazı bankalar; Vakıf bankası (vakıf emeklilik), Halk bankası (halk emeklilik), Ziraat bankası (ziraat emeklilik), Garanti bankası (garanti emeklilik) bu gibi bankaların resmi internet sitelerine girerek bireysel emeklilik sistemine başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Evet arkadaşlar bu makalemizde bireysel emeklilik sistemini sizlere anlatmaya çalıştık. Bundan sonrası sizlerin tercihine kalmış, bir daha ki makalemizde görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 4,00 dışında5)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*