Bitcoin Nedir? Nerelerde Geçerlidir ?

Bitcoin son yıllarda adından sıkça bahsedilen bir yatırım ürünüdür. Kripto para da denilen sanal paranın en çok kullanılanı ve işlem gören ürünü olarak bitcoin ilk sırada yer almaktadır. Bitcoin’in adı duyulmaya başladıkça insanların da soruları artmaya başlamıştır. Bitcoin gerçek anlamda nedir, nereden ve nasıl alınır, karlı mıdır ve daha birçok soru Bitcoin ile kazanmayı hayal edenlerin soruları olarak karşımıza çıkmaktadır. Sanal para kavramının ortaya çıkması ile birlikte çeşitleri de artmaya başlamıştır. Bu para çeşitleri içerisinde en çok kullanılan ise Bitcoin’dir.

Teknoloji çağı olarak adlandırılan günümüzde İnternet insanlar için yeni ve farklı dünyaların kapısını açmaya devam etmektedir. Sanal alemde her şeyin yaşanması söz konusu olmaya başlayınca bu dünyanın para biri de ortaya çıkmıştır. İnternet üzerinde kullanılırken yavaş yavaş günlük hayatta kullanılmaya başlaması ile Bitcoin kullanıcılarının bu para birimi üzerine değerlendirme yapmaları söz konusu olmaktadır. Bitcoin üzerine yatırım yapanların sayısı dünya üzerinde her geçen gün artmaktadır.  Yatırımcılar şimdilerde çok fazla kazandıran Bitcoin’in kazandırmaya devam edip etmeyeceğini belli bir süre sonra bu paranın düşüş yaşayıp yaşamayacağını merak etmektedir. İnternet’in para birimi olarak değerlendirilen ve belli bir devlete ait olmayan evrensel para birimi özelliği gösteren Bitcoin’in gelecekte ne olacağı merak konusu olmaya devam ediyor.

Yatırım ve finans konusunda uzman olan kişilerin Bitcoin ile ilgili ilginç bir değerlendirmesi bulunuyor. Bu değerlendirmeye göre Bitcoin insanları çok çok zengin de edebilir aynı para ile yapılan yatırımın sonunda batabilir de denilmektedir. Yatırım yapıldığındaki bu riskli durum Bitcoin’in geleceği konusunda da bulunmaktadır. Gelecekte Bitcoin olacak mı veya varlığı ne zaman kadar devam edecek türü sorular bu para ile yatırım yapanların risk alma durumlarını da etkilemektedir.

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bitcoin,  sembolü ฿ olan ve BTC olarak kısaltılmış olan elektronik para birimidir. Bu para biriminin resmi bir yönü bulunmamaktadır. Yasalarda Bitcoin ile ilgili hüküm, karar bulunmamaktadır. Bu paralarda ortada sahip veya sorumlu olan kişi bulunmadığı için olumsuz bir durumun ortaya çıkması durumunda hesap sorulacak birisi bulunmamaktadır. Bitcoin insanların İnternet aracılığıyla çok kısa sürede birbirine ulaşabilmeleri mantığı ile oluşturulmuş ve sanal alemde ilk olarak kullanılan para birimidir.

Bitcoin’in biraz somut olarak anlaşılabilmesi için şu şekilde örneklemek mümkündür. İnsanlar altın, gümüş gibi değerli madenlerden birini alması ve  bunu belli bir süre sonra satıp para kazanması gibi düşünülebilir. Altın, gümüş gibi değerli madenlerin dünya üzerinde tükenme tehlikesi bulunmaktadır. Bitcoin’i tasarlayanlar da Bitcoin’in bir gün tükeneceğini düşünerek tasarlamışlardır. Altın gümüşün kullanılabilmesi için madencilik işinin yapılması gerekmektedir. Bitcoin’de de bu mantık kullanılmış ve Bitcoin madenciliği kavramları ortaya çıkmıştır. Bitcoin ilk tasarlandığında alınıp-satılabilirken şimdilerde sadece İnternet üzerinden işlem yapılması söz konusu olmaktadır. Bitcoinlerin İnternet üzerinden kullanımı sırasında Bitcoin madenciliği devre girmektedir. Bitcoin madenciliğine göre Bitcoin’in belli bir süre sonra tamamen biteceğini ve daha fazla Bitcoin üretilemeyeceğini göstermektedir. 21 milyon Bitcoin tamamen bitirildiğinde yenisine ihtiyaç duyulmayacaktır.

İLGİLİ:  Emeklilik Yaşı Kaç ? Ne Zaman Emekli Olurum ?

Birçok insana göre Bitcoin şu an dijital ortamda var olan ama gelecekte olmayacak olan bir para birimidir. Fakat bunun tam tersini düşünüp Bitcoin’in gelecekte var olacak tek para birimi olacağını düşünenler de bulunmaktadır. Bu kişiler tüm varlıklarını Bitcoin’e yatırarak geleceklerini kurtardıklarına inanmaktadırlar.  Fakat Bitcoin’in şu ana kadar yasalarla desteklenmemiş olması insanların biraz daha temkinli yatırımlar yapmasını gerekli kılmaktadır. Dünya devi olan ülkelerin finans uzmanları ve bankaları Bitcoin ile yatırım yapanların kendilerinin bilerek ve isteyerek risk aldıklarını söylemektedirler. Bu uzmanlara göre Bitcoin bir balon gibidir. Şimdilerde şişmeye devam ediyor ama bir gün patladığında bu durumdan etkilenenlerin olacağını söylemektedir.

Ülkemizde de son zamanlarda Bitcoin kullananlar ve bu para birimi üzerinden yatırım yapanlar giderek artmaktadır. Şu an herhangi bir yasa tarafından sahip çıkılmadığı için istikrarsız görünen Bitcoin’in yasal düzenleme içine alınması durumunda istikrar kazanacağı ve ülke ekonomisine çok büyük katlıları olacağı da değerlendirmeler arasında yer almaktadır. Bitcoin İnternet üzerinden bazı şifrelerin çözülmesi şeklinde gerçekleşen bir sistemi ifade etmektedir. Bu şifrelerin çözümü ile yani Bitcoin madenciliği ile elde edilebilecek toplam Bitcoin sayısı 21 milyon adet olarak gösterilmektedir ki bu durumda onun sonsuz olmadığının ve biteceğinin işaretidir. Bitcoin’e yatırım yapanların en önemli sebepleri bu sanal para için enflasyondan etkilenmemesi olarak gösterilmektedir.

Bitcoin Nasıl Alınır ve Nasıl Kazandırır?

Bitcoin internet üzerinden satışa sunulmaktadır. Bu konuda satış yapan pek çok platform bulunmaktadır. Bitcoin almak isteyen kişi bu platformlardan biri aracılığıyla ödediği para karşılığında Bitcoin alabilmektedir. Bu platformların sunduğu hizmet dahilinde kaç Bitcoin satın alındığı görülebilmektedir. Bircoin’e bir yerde çok fazla talep varsa orada Bitcoin artmakta talep yoksa düşmektedir. Yani arz-talep usulü ile sayısında değişime uğramaktadır.

Bitcoin satın alan birinin Bitcoin’in artışını düşüşünü çok iyi takip etmesi gerekmektedir. Bitcoin’n fiyatları düştüğünde daha çok Bitcoin satın almak Bitcoin’in değeri yükseldiğinde de elde bulunan Bitcoinler satılarak kar elde edilmeye çalışılmaktadır.  Bitcoinlerin alım ve satım işleri yine İnternetteki platformlar üzerinden yapılmaktadır.

Bitcoin satın alınırken çok dikkatli olunması gerekmektedir. Bunun sebebi dolandırıcı olabilecek kişilerin de bu işi yapıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Bu platformlar hakkında bilinmesi gerekli olan bir durum da bu şirketlerin Bitcoin satışlarında komisyon alıp almadığının bilinmesidir. Ayrıca İnternet üzerinden işlemlerin yapılması sebebiyle kullandığımız İnternet’in güvenli olmasına dikkat edilmelidir. Hesap açtırıldıktan sonra çift aşamalı güvenlik sistemi ile hesap korumaya alınmalıdır. Bütün bunlar sayesinden Bitcoin ile elde edilen kazancın güvenlik altına alınmış olmasıdır.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 dışında5)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*