En Uygun Kredi Faizleri

Bankalar, kullandırdıkları kredilerde belirli faizler uygulayarak alınan borca bu oranı eklerler. Bahsettiğimiz bu faiz oranları bankadan bankaya göre değişiklik arz edebiliyor. Ancak konut kredisi ve taşıt kredisi gibi faiz oranları devlet kontrolü altında olduğu için oranlar genel olarak her bankada aynı olur. Burada faiz oranları değişkenlik gösteren temel kredi türü, bireysel ihtiyaç kredileridir. Her bankanın bu kredilerde uyguladığı faizler farklı olacaktır. Bu açıdan uygun faizli kredi hangi bankada ise, burasıyla çalışmak daha doğru olacaktır. Bunun yanı sıra kredilerde uygulanan vade seçenekleri de doğrudan faiz oranını etkiler. Vade seçenekleri yükseldikçe kredilerde uygulanan faiz oranı da artış gösterecektir. Bu nedenle vadeleri düşük tutmak, faiz oranını da düşük seviyelere çekecektir.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Bireysel ihtiyaç kredilerinde uygulanan faiz oranları %1,40 seviyelerinden başlar ve %1.90 seviyelerine kadar ulaşabilir. Aradaki bu derin fark, ihtiyaç kredilerini kullanırken bankalar arasında iyi bir değerlendirme yapmayı mecburi kılıyor. Tüm bankalar arasında genel bir kıyaslama yaptıktan sonra sizlere en düşük faizi veren banka ile çalışabilirsiniz. Bu konuda özellikle bazı özel bankaların çeşitli kampanyalar yaparak faiz oranlarını çok düşük seviyelere çektiğini belirtmek gerekiyor.

Faiz Oranları Düşer mi?

Konut kredisi ve taşıt kredisinde faiz oranlarının düşmesi tamamen devlet politikalarına bağlıdır. Ekonominin gidişatına göre devlet belirli karar alarak bu faiz oranlarında düşürmeye gidebilir. Son yıllarda yapılan yoğun teşviklerin etkisiyle özellikle konut kredisi faiz oranlarının belirli bir seviyenin altına inebildiğini görüyoruz. Bireysel ihtiyaç kredilerinde yapılan faiz indirimleri ise tamamen bankaların özelinde yapılan kampanyalara bağlıdır. Bu nedenle bankaları güncel olarak takip etmek ve bu fırsatları değerlendirmek gerekiyor.

İLGİLİ:  Senetle Araba Almak Yerine Galericiler Kredi Nasıl Kullandırır ?

Kredi Vade Seçenekleri

Bankalar ihtiyaç kredisi ürünlerinde genel olarak vade seçeneklerini 48 ayla sınırlı tutar. Ancak toplam tutarı yüksek olan konut kredilerinde bu vade seçeneği 240 aya kadar çıkar. Burada vade seçeneğinin yüksek olması sizler için her zaman bir avantaj oluşturmaz. Gelir durumunuz elverişli ise, vadeleri kısa tutmak her zaman daha avantajlı olur. Bu sayede ödenecek toplam tutar düşük seviyede kalacaktır.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 dışında5)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*