En Yüksek Mevduat Faizi Veren Bankalar

Finans kurumları günümüzde çok fazla kullanılmakta ve bunların başında bankalar gelmektedir. Bankalar insanların farklı ihtiyaçlarını karşılamaktadır ve bunlardan bir tanesi de parasını değerlendirmek isteyen kişiler için uygulanan mevduat hesaplarıdır. Mevduat faizi veren bankalar hangisidir? En yüksek mevduat faizi veren bankalar hangileridir? Bu yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız. Yazımızın içerisinde bu tür bilgiler ayrıntılı olarak yer alacaktır ve okuyan kişiler parasını hangi bankaya yatırması gerektiğine rahat bir şekilde karar verecektir. Mevduat faiz uygulaması hem bankanın hem de müşterinin kazandığı bir sistemdir ve bazı bankalar müşterilerine biraz daha fazla pay vererek öne çıkmakta ve insanlara bu şekilde parasından daha fazla faiz geliri elde etmiş olmaktadır.

En Yüksek Faizi Veren Bankalar ve Faiz Oranını Etkileyen Unsurlar

Bankalar sizden topladığı paraları uygun finans araçlarında kullanmakta ve bu paralar üzerinden gelir elde etmektedir. Yani sizin paranız üzerinden kar elde etmektedir. Bunun için ise faizi etkin bir şekilde kullanmaktadır. Kazanılan bu ücretten müşterilerine pay veren bankalar bu sayede daha fazla müşteri çekmeye çalışmakta ve dolayısıyla da daha fazla kar elde etmektedir. Bu şekildeki döngü bir anlamda rekabet ortamı da oluşturmakta ve bankalar müşterilerine yüksek mevduat faizi vermektedir. En yüksek faiz veren banka daha fazla müşteri toplayacağı için bankalar kendi iç politikalarına göre verilecek faizi belirlemektedir. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu bankalar hakkında bilgi vereceğiz.

En yüksek faiz veren bankalar hakkında net bir karar vermeden önce bunların detaylı olarak incelenmesi gerekmektedir. Çünkü bankalar tarafından belirlenen faizler sabit olmayıp birçok unsura göre farklılık göstermektedir. Örneğin yatırılan paranın miktarına bağlı olarak verilen faiz oranı değişmektedir. Bunun dışında yatırılan vade de faiz oranlarının farklılaşmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı da faizlerin karşılaştırılması yapılırken bu durumların mutlaka dikkate alınması gerekmektedir. Aksi durumda tam bir sonuç elde edilmeyebilmektedir. Faiz karşılaştırması yapmadan önce bankaya yatıracağınız parayı tam olarak belirlemeniz gerekmektedir. Para miktarını belirledikten sonra ise vadeyi yani ne kadar süre bankada kalmasını istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Bu işlemlerin sonunda karşılaştırma yapılabilmektedir.

Aylık Vadede En Yüksek Faizi Veren Bankalar

En yüksek faiz sözcükleri parasını değerlendirmek isteyen kişilerin dikkatini çekmektedir. Bu sorunun cevabı yukarıda da belirttiğimiz gibi farklılık göstermektedir. Yazımızın bu bölümünde bankaların 30 bin liraya bir ay için verdiği faiz oranlarını karşılaştıracağız. En fazla faizi veren bankalardan bir kaçı şunlardır:

  • Aktif Bank %16,04 ile en fazla faizi veren banka olarak dikkat çekmektedir. Bu bankadan 1 ayda elde edilecek gelir yaklaşık olarak 336 TL’dir.
  • Fibabanka ise en yüksek faizi veren bankalar arasında ikinci sırada bulunmaktadır. Bir aylık süre için 30 bin liraya %14,50 faiz vermektedir. Aylık kazanç ise 306 TL olmaktadır.
  • ING Bank düzenlemiş olduğu yeni kampanya ile faiz oranını %14’e çıkarmıştır. Bu bankadan bir ay sonundan kazanılacak faiz miktarı ise 294 TL’dir.
  • Akbank müşterilerine %13,50 oranında faiz vermektedir. En yüksek mevduat faizi veren bankalar arasında yer alan Akbank’tan bir aylık süre sonunda kazanılacak miktar ise 284 TL’dir.
  • com da yüksek faiz veren bankalar arasında yer almaktadır. QNB Finansbank tarafından kurulan ve dijital bankacılık alanın hizmet veren Enpara.com tarafından verilen faiz oranı ise %13’tür ve bir ay sonunda 272 TL kazanılmaktadır.
İLGİLİ:  Bireysel Emeklilik Nedir? Bilinmesi Gereken Emeklilik Fırsatı !

Yukarıda bir aylık sürede en yüksek veren bankalardan bahsettik. Bunlar arasından istediğinizi tercih edebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken önemli bir konu bulunmakta ve o da bankaların izlemiş olduğu politikayla ilgilidir. Bankalar değişen gelişmelere bağlı olarak faiz oranlarında değişikliğe gidebilmektedir. Bundan dolayı en yüksek mevduat faizi veren banka hakkında olan yazımızı okuduktan sonra bu oranların değişebileceğini dikkate almanız gerekmektedir.

Yıllık Vadede En Yüksek Faizi Veren Bankalar

Yukarıda bir ay sonunda verilen faiz oranları ve bu oranlardan elde edilen gelirler ortalama olarak belirtilmiştir. Karşılaştırma yapmaya bu defa da para miktarını ve süreyi değiştirerek devam ediyoruz. Bankaya yatırılan para miktarının 100 bin lira vadenin de bir yıl olması durumunda bankaların vermiş olduğu faiz oranlarından bazıları şu şekildedir:

  • Para miktarı ve süre arttığında ilk sırada yine Aktif Bank bulunmaktadır. Banka tarafından verilen faiz oranı %15,49’dur ve bir yılın sonunda elde edilen gelir 13.444 TL’dir.
  • En yüksek faizi veren bankalar sıralamasında ING Bank ikinci sırada yer almaktadır. Banka tarafından verilen faiz oranı %14’tür ve bir yılın sonunda kazanılan toplam miktar 12.924 TL’dir.
  • Denizbank aylık faiz oranını düşük tutmasına rağmen vade yıllık olduğu zaman vermiş olduğu faiz miktarını artırmaktadır. Banka tarafından verilen faiz oranı %13,95’tir ve yılın sonunda kazanılan toplam miktar 12.100 TL olmaktadır.
  • Cepte TEB ise %13,50 faiz oranı vermektedir. Söz konusu oran TEB bankası tarafından verilmekte ve yılın sonunda kişiler toplamda 11.717 TL faiz geliri elde etmektedir.

Yukarıda genel olarak bankalar tarafından verilen yıllık faiz oranları ve 100 bin liraya karşılık elde edilen gelirler belirtilmiştir. Bu gelirler konusunda bilmeniz gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. Bankaların vermiş oldukları gelirler net miktarlardır. Yani devlet tarafından vergi alındıktan sonraki kalan tutarlardır. Devlet tarafından yaklaşık %15 vergi alınmaktadır. Kazanılan miktardan bu oran otomatik olarak kesilmektedir.

En yüksek mevduat faizi veren bankalar konusu genel olarak bu şekildedir. Bankalar tarafından verilen faiz oranlarının dışında bankaların güvenilirliği, şube sayısı gibi hususlar da son derece önemlidir. Yani insanlar paralarına istedikleri yerden ulaşabilecekleri ve tanınan bankalar ile çalışmayı daha fazla tercih etmektedir. Bu yazımızda en yüksek mevduat faizi veren bankalara değindik. Siz de yorumlarınızla görüşlerinizi mpaylaşabilirsiniz.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 dışında5)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*