Geciken Kredi Borcu İçin Evime Haciz Gelir mi ?

Merhaba sevgili kredi ödemelerini geciktirmiş ve bankalar tarafından yasal takibe düşmüş olan ziyaretçilerimiz. Öncelikle sizlere kredi borcu ödemesini aksattığınız ve ödeme durumunuz olmadığını düşünerek bir değerlendirme ve açıklama yapmak istedik. Günümüzde kredi ödemelerini zamanında ödemekte zorlanan binlerce insan arasında bizde zaman zaman yer almaktayız. Bu gibi durumlarda aklımıza takılan sorulardan bazılarını şu şekilde sizlere açıklamak ve bilgi verme gereği duyduk. Öncelikle kredi kullandığınız banka ile sık sık görüşme yapmış olmalı ve bu durum karşısında sonuç alamadığınız olmuştur.

Bankalar sizlerden ilk etapta kredi taksitinizi ödemeniz için baskı yapacak ve telefon numaranızı sık sık arayarak taciz edecektir. Ödemeniz gereken kredi tutarını yatırana kadar sık sık aranır ve hatırlatma mesajlarını dinlersiniz. Bu durum sizin o anki bulunduğunuz zor durum nedeni ile canınızı sıkacak ve eviniz, varsa arabanız ve diğer taşınmazlar hakkında icra yolu ile haczedilme korkusu ile baş başa bırakacaktır. Sizlere madde olarak sıralayacağımız aşağıdaki listeyi detaylı incelemenizi ve daha sonrasında devam edeceğimiz yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

  1. Kredi borcunuz yüzüne evinizdeki ihtiyaç duyulan eşyalar haciz edilmez.
  2. Üzerinize kayıtlı araç veya bir mal varlığı olmaması halinde bankalar size ödemelerinizi yapabileceğiniz yeni bir tablo sunar.
  3. Hali hazırda bir işte çalışmıyor iseniz banka sizden alacağını SSK’lı olarak çalıştığınız anda maaş haczi olarak almaya başlar.
  4. Evinizde bulunan aynı eşyadan iki tane olan elektronik cihazlarınızın bir tanesi alınır ve diğeri bırakılır.
  5. Kendinize ait bir eviniz olması halinde evinize icra yolu ile mühür vurulur ve satışa çıkartılır.
  6. Üzerinize kayıtlı bir aracınız var ise bağlama kararı çıkartılarak aracınızı satışa çıkartma hakkı’da bulunmaktadır.
  7. Borcunuzu ödeyeceğiniz sözünü vererek ödeme yapmamanız durumunda sözleşmeyi imzalamış olduğunuzu farz ederek hapis cezası alma olasılığınız yüksektir.
  8. Ödemelerinizi aksatarak yasal takip sürecine düşenlerin kredi notu’da bu durumdan etkilenecek ve kredi çekme şansınız azalacaktır.

Tüm bu yukarıda belirttiğimiz konular dışında banka sizlere tabi’ki ilk etapta bir fırsat verecektir. Bu fırsatı sunması için kişinin üzerine kayıtlı haciz edilecek bir mal varlığı bulunmaması gerektiğinin ayrıca altını çizmek isteriz. Gerçekten geçim sıkıntısı yaşayan ve işinden ayrılan kişiler için sunulan yeniden yapılandırma sayesinde geçmiş borçlarınızı bir kenarı bırakarak sizi zorlamayacak miktarları ödeme şansına sahip olabilirsiniz. Bankanızın müşteri temsilcileri ile görüşerek durumunuzu anlatmanız ve nasıl bir kolaylık sağlanabileceği hakkında bilgi almanız durumunda borç takip hizmetlerinin sizlere sunduğu taksit seçeneklerini hayata geçirerek kredinizi hiç bir haciz ve aksama olmadan ödemeye devam edebilir, borç bitiminde bankanın uygun gördüğü taktirde tekrar kredi kullanma şansına’da sahip olabilirsiniz.

İLGİLİ:  Risk Raporu Nedir? ve Neden Önemlidir ?

Kredi Kartı Borcum İçin Nasıl Taksitlendirme Yaparım ?

Bankanızdan kullandığınız bir kredi kartınız var ve bunun ödemelerini uzun bir süre aksattığınız için yasal takip sürecine girdiniz. Bu süreçte bankanız ile yapacağınız görüşmeler neticesinde dilerseniz borcunuzu eşit taksitlere 48 aya kadar bölebilir ve rahatlıkla ödeyerek hacizlik duruma düşmekten kendinizi kurtarabilirsiniz. Bildiğiniz üzere üzerinizde bir haciz var iken hiç bir şekilde üzerinize ev ve araba alma şansınız kalmaz ve ilerleyen zamanlarda bile karşınıza anında çıkarak can sıkıntısı yaratabilir. Bunun için borcunuz olan miktarı ödeyebileceğiniz şekilde taksit yapmanız ve kolaylıkla ödeyerek kendinizi temize çıkarmanız büyük önem arz etmektedir.

Borcu olan bir kişinin aynı zamanda her hangi bir bankadan kredi kartı alamayacağı gibi, hesabına yatan paralara’da bulunan borç nedeni ile haciz koyulabilir ve avukat masraflarını, dosya masraflarını ekleyerek daha fazla bir miktar ödeme yapmanıza neden olabilir. Taksitlendirme yapmak için bankanıza başvurmanız ve durumunuzu güzel bir dil ile izah etmeniz sizin açınızdan büyük bir avantaj kazandıracak, haciz stresi ve sıkıntılarından bu şekilde kurtulabileceksiniz.

Her zaman kredi kartı kullanıcılarına önerdiğimiz konu bankaların sizlere vereceği limitin aylık gelirinizin yarısından fazla olmaması ve sizleri ödeyemeyeceğiniz bir borcun altına sokmaması yönünde olmuştur. Yüksek limitli bir kredi kartınız olduğunda gelirinizi aştığını varsayarak sizi baştan beri zor bir durum beklediğini gözlemlemek çokta zor olmasa gerek.

Bunun için bankanızın sizlere vereceği limiti aylık gelirinizin yarısı kadar ayarlamak ve gerekmediği taktirde kredi kartına yüklenmemek olmalıdır. Düzenli bir tüketici iseniz zaten kartınızın ödemesi’de sizi zorlamayacak, bankalarda yüksek olan kredi notunuzun gün geçtikçe dahada artmasını sağladığınızı açıkça görebileceksiniz.

1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 4,00 dışında5)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*