Güvenli Kira ve E-Kira Nedir? Kira Sözleşmeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güvenli Kira ve E-Kira Nedir? Kira Sözleşmeleri Hakkında Bilgiler

Merhaba arkadaşlar, bugünkü konumuz evini kiraya vermiş ev sahiplerini ve kiracıları ilgilendiriyor. Güvenli kira, günümüzde artık ev fiyatları çok pahalandı doğal olarak kiralarda pahalandı. Bazı evler neredeyse asgari ücrete eşit hatta daha fazla olduğuna şahidiz. Peki asgari ücretle çalışan yada fazla geliri olmayan insanlar ne yapacaklar? evsiz mi kalacaklar? tabi ki hayır bankalar güvenli kira diye adlandırdığı sistemle kiracıları bir nebze olsun rahatlatıyor. Güvenli kira sisteminde kiracılar bankadan 1 yıllık ev kirası tutarını bankalardan çekerek ev sahibine mevduat hesabı olarak yatırılıyor fakat banka bu mevduat hesabına bloke koyuyor kira günü geldikçe aylık kira kadar bloke kalkıyor.Böylelikle ev sahibi her ay kirasını sıkıntısız bir şekilde almış oluyor. Yani kirası her ay güvenli bir şekilde tıkır tıkır yatmış oluyor. Kiralarını ödemek için bankadan kredi çeken kiracılar aylık taksitlerini bankaya öderler. Güvenli kira sistemi hem ev sahiplerini hem de kiracılar için çok iyidir çünkü kiracılar kefil,depozito ve komisyon gibi meselelerden kurtulmuş oluyor ev sahipleri ise kiralarını günü gününe almış oluyorlar.

Kiracıyım Güvenli Kira Sistemini Kullanıyorum Çektiğim Kira Kredisini Ödeyemezsem Ne Olur?
Yukarıda anlattıklarımıza göre güvenli kira sistemin de daha rahat olan taraf ev sahipleridir. Çünkü 1 yıllık kira hesabına yatmış garanti altındadır kiracının bankaya borcunu ödeyip ödememesi ev sahibinin umurunda olmaz. Bu durumda kiracı borcunu aydan aya bankaya ödemektedir. Peki kiracının işleri ters gitti. Bankaya olan borcunu ödeyemedi insanız başımıza gelebilir.Aslında böyle durumları düşünmemiz gerekli ama bazen kredi çekerken sanki ödemeyecekmişiz gibi yada o anki anlık sıkıntıdan kurtulmanın rahatlığını yaşarız. İşlerin ters gideceğini düşünmezsek ve bankaya olan borcumuzun günü geldiğinde ödeyemediğimizde bankalar tarafından yasal işlemler başlatılır. Bu yasal işlemleri inceleyecek olursak;
a- Bankalar kredi borçları ödenmediğinde hukuki idari takip başlatır.
b- Kiracı kredi borcunu ödemediğinde merkez bankası tarafından kara listeye girmesine sebep olabilir.
c- Kiracılar bankaya olan borçlarını bankalar yasal işlem başlatmadan bir kaç gün gecikmeyle öderse sadece gecikme faizi uygulanır.
d- Bankalar tarafından yasal işlem başlama süresi 90 gündür eğer 90 gün içinde kiracı bankaya borcunu ödemezse gerek mesaj gerekse telefonla sizinle iletişime geçer, iletişime geçtik ten sonra 1 hafta daha mühlet verilir.
e- Banka kiracıyla iletişime geçtik ten sonra ödenmeyen 90 günlük borcunu ödemesini ister.
f- Banka verdiği son 1 hafta süre zarfında kiracıya kredi borcunun yapılandırılmasını teklif edebilir.
g- Banka kiracının borç yapılandırmasını inceler ödeyebileceği miktar ve taksitler sıkıntı yaratmayacak şekilde ise banka kiracıya yeni bir ödeme şekli uygular.
h- Eğer kiracının borç yapılandırılması sıkıntı teşkil ederse ve kiracı hala ödemesini yapmıyorsa bankalar yasal işlemi başlatır.

İLGİLİ:  İhtiyaç Kredisi Hakkında Fayda Sağlayacak Genel Bilgiler

Banka Borcumu Ödeyemedim Hukuki İşlem Başlatıldı Şimdi Ne Olacak?
Ne yazık ki bu şartlarda olmayı kimse istemez gerek düşüncesizce çektiğimiz kredi borcu gerekse işlerimizin kötü gitmesiyle kredi borcumuzu ödeyemedik. Bankaların sağladığı kolaylıklarda fayda etmedi, ve borcumuza karşılık yasal işlem başlatıldı. Şimdi bankada devreden çıktı bizi hangi yasal işlemler bekliyor şimdi onu inceleyelim;
– Yasal sürede avukatların takibinde merkez bankası tarafından kara listeye alınmış oluyoruz.
– Merkez bankası tarafından kara listeye alınmış olmak, başka zaman başka krediler çekmenize engel teşkil edecektir.
– Merkez bankası tarafından kara listeye alınmış olmak 5 yıl hiç bir kredi çekemeyeceğimiz anlamına gelir.
– Yasal sürede, maaşınızın bir bölümüne haciz konabilir
– Yasal sürede, kredi kartlarınıza bloke konulabilir
– Yasal sürede. icra ile karşılaşabilirsiniz.
Yasal süre çerçevesinde en korkunç olan durum ise hapis cezasıdır ama hapis cezası alabilmeniz için avukatla yapılan sözleşmede hapis cezası alabilir diye ekli olması gerekir.

E-Kira Nedir? Ev sahipleri ve kiracılar için en güvenli, sıkıntısız ödemelerini yapabileceği ve takip edebileceği platform dur. Genellikle ev sahipleri kiralarını aksamadan alabilmeleri için kiracılarını bu platformu teklif ederler. Kiracılar kredi borçlarını e-kira platformundan kredi kartıyla kendine uygun taksit seçenekleriyle ödeyebilir. E-kira platformuna nasıl üye olunur? onaylama, ödemeler yada tahsilatlar hakkında detaylı bilgiyi e-kira.net/ adresinden edinebilirsiniz.

Kira Sözleşmesi Hazırlanması ve Dikkat Etmemiz Gerekenler
Kira sözleşmesinin ne demek olduğunu hepimiz biliyoruz çünkü, ev sahibi değilsek bile kiracı olmuşuzdur. Kira sözleşmesi hem ev sahibi hem de kiracı arasındaki anlaşmanın yasal olarak imzalanması demektir. İki tarafta sıkıntı yaşamamak için kira sözleşmeleri yapılarak kendilerini garanti altına alırlar. Peki bu yapılan kira sözleşmesinde, neler açık bir şekilde belirtilmiştir isterseniz o konulara değinelim;
a- Kira sözleşmesinde, hem ev sahibinin hem de kiracının TC kimlik numaralarının yazılı olması gerekir.
b- Kira sözleşmesinde, ev sahibinin adresi açık bir şekilde yazılı olması gerekir.
c- Kira sözleşmesinde, her iki tarafında iletişim bilgileri en ayrıntılı şekilde yazılı olması gereklidir.Çünkü, postacı yada kargo aradığı zaman çok kolay ulaşmaları gerekir.
d- Kira sözleşmesinde, ödenecek kiraların tarihlerin yazılı olması gerekir.
e- Kira sözleşmesinde, kiraya tutulan evin tutulmadan önceki hali belgelenir. Çünkü, evdeki demirbaşlar kiracı çıkarken zarar görmüşse masraflar kiracı tarafından karşılanır.
f- Kira sözleşmesinde, kira taksitlerinin ne zaman ödeneceği ve ne kadar süre geçerli olacağı yazılı olması gerekir.
Görmüş olduğunuz gibi evinizi kiraya vermek yada kiralık eve çıkmak isteyen kişiler kira sözleşmesi yaptıklarında, sözleşmelerinde yukarıdaki maddelerin kesinlikle olmasına dikkat etmelidirler. Kira sözleşmeleri hukuki prosedürlere dayanarak yapıldığı için ne ev sahiplerinin nede kiracının aleyhine yönelik değişiklik yapılması mümkün değildir.

1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 4,00 dışında5)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*