Hangi Bankalarda Hesabım Var

Günümüzde hemen herkesin pek çok farklı bankada hesabı bulunmaktadır. Hatta birkaç bankada hesabı bulunan kişi sayısı oldukça fazladır. İnsanların pek çok nedenden ötürü hesap açtığı düşünülürse bu durum gayet normal bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda hangi bankada hesabım var sorusu çerçevesinde bilgilere yer vereceğiz. Böylece siz de hangi bankada hesabınız olduğu konusunda rahatlıkla bir araştırma yaparak, tüm bankalardaki hesaplarınızı öğrenme olanağına kavuşmuş olacaksınız.

İnsanlar birikim yapmak, bankacılık işlemlerini yürütmek ya da ticaret yapmak amacıyla bankalarda hesap açmaktadır. Yine öğrencilik yıllarında ailelerin para havale edebilmesi için üniversite öğrenim hayatı boyunca dahi çok sayıda farklı hesabın açıldığı bilinmektedir. Bu doğrultuda gelecek zaman içerisinde maaş almak için hesap açılabildiği gibi kazançların birime dönüşmesi için bankalarda hesap açıldığı da bilinmektedir. Bütün bu durumlar insanların aynı anda pek çok farklı bankada hesap açmalarının genel nedenleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bankada hesap sayısı arttıkça bu hesapların yönetilmesi de güçleştirmektedir. Bu durum bankalarda unutulan hesapların oluşmasına da neden olmaktadır. Bundan dolayı zaman zaman banka hesapları üzerine yapılacak olan bir araştırmanın beraberinde önemli kazanımlar getirdiği de bilinmektedir.

Bankalarda’ki Hesaplar

Banka hesaplarının sorgulanması söz konusu olduğunda karşımıza ilk çıkacak olan seçenek; manuel olarak bir araştırmanın yapılmasıdır. Bu sistemin manuel olarak adlandırılmasının sebebi ise; günümüzde tek bir tuşla tüm bankalardaki hesaplarınızın sorgulanma olanağının bulunmamasıdır. Bu kapsamda yapılacak olan bir hesap sorgulama işleminin tek tek bankaları araştırarak yapmaktan başka bir yolunun bulunmadığı da bilinmektedir. Hangi bankada size ait hesabınızın olduğu konusuna dair araştırma yaparken klasik bilinen yöntemlerde olduğu gibi T.C. kimlik numarasını girerek tek bir tuşla tüm banka hesaplarınıza ulaşmak mümkün olmaktadır. Günümüzde online ortamlarda hangi bankada hesabınız var tıkla öğren tarzı uygulamaların bulunduğu bilinmekle birlikte bu gibi uygulamaların farklı sitelere yönlendirerek işlemleri yürüttüğü de bilinmektedir.

Online uygulamalar vasıtasıyla özel geliştirilmiş sistemler sayesinde hangi bankada hesabım var tıkla öğren tarzındaki sorularınıza yanıt bulmak mümkün olmaktadır. Ancak bu tip uygulamalarda sadece son 10 yılını doldurmuş olan hesaplarınıza dair bilgileri size sunabilmektedir. Burada bahsedilen konu esasında çok farklı bir konudur. Zira bu sistemlerde öğrenilebilen bilgi; şayet son 10 yıldır hiç kullanmadığınız bir hesabınız mevcutsa ve bu hesabınızda son 10 yıldır hiçbir işlem yapmamışsanız bu hesap ve içerisindeki para TMSF’ye devredilmektedir. Bu kapsamda hesaplardaki paralar unutulan paralar olarak isimlendirilmektedir. Bankalarda unutulan hesapların ve unutulan paraların miktarı artınca TMSF ve TBB ortak bir çalışma yaparak; unutulan paralara ve hesaplara ulaşılması için bir İnternet sitesi oluşturmuştur. Bu İnternet sitesi vasıtasıyla bankalarda unutulan para ve hesapların öğrenilmesi mümkün olmaktadır.

Hesapta Unutulan Paralar

Bu aralar çok gündemde olan bir konu olarak karşımıza bankalarda unutulan paraların çıkması, bu alandaki yürütülen çalışmaları da arttırmış durumdadır. Bankalarda unutulan para miktarının milyonlarca lirayı çoktan aşmış olması insanların doğal olarak benimde bankada unuttuğum param var mı sorusunu sormasına neden olmaktadır. Bu kapsamda ad soyad bilgisi girilerek ve ilgili fotoğraf doğrulaması yapılarak, bankalarda unuttuğunuz paraların var olup olmadığını öğrenmek mümkün olmaktadır. Ancak ad ve soyad ile birlikte bir araştırmanın yapılabiliyor olması, beraberinde bazı sorunları da getirmektedir. Zira ülkemizde aynı ad ve soyadlı insan sayısı oldukça fazladır. Yalnız yapılan araştırma sonrasında sizin adınıza bir para ve hesap çıkmışsa; karşınıza doğum yılı gibi özel bilgiler de çıkabilmektedir. Bu noktada yapılacak olan bir karşılaştırma bankalarda unutulan hesap ya da paranın size ait olup olmadığının belirlenmesi için önemli olmaktadır.

İLGİLİ:  Mevduat Nedir? Mevduat Hesaplamaları Nasıl Yapılır ?

Günümüzde hangi bankada hesabınız var olduğuna dair bir araştırma yapmak oldukça önemli olmaktadır. Zira şayet hangi bankalarda hesabınız var olduğunu bilemezseniz, hesaplarınızı kapatamaz ya da takip edemezsiniz. Bu durumda gereksiz yere hesap işletim ücretleriyle karşılaşmanıza neden olmaktadır. Şimdi size hangi bankada hesabım var ve hangi bankada hesabım olduğunu nasıl öğrenirim? Sorusu kapsamında bilgiler vereceğiz. Esasında bu sorunun birkaç yanıtı bulunmaktadır. Bununla birlikte hangi bankalarda hesabınız olduğunun araştırılmasının birkaç yöntemle yapılabildiği bilinmektedir.

Hesap İşletim Ücreti

Yakın zamanda sıkça gündem olan ve TV ekranlarında işlenen bir konu olan hesap işletim ücretleri, insanları hangi bankada hesabım var sorusunun yanıtını aramaya mecbur kılmaktadır. Zira hesaplardan küçük bakiyeler halinde kesintilerin yapıldığı bilinmektedir. Bu noktada bankalardaki hesaplarınızı tek tek kontrol etmekte büyük fayda bulunmaktadır. Bununla beraber bankalardaki ufak hesap hareketlerinizi dahi yakından takip etmek oldukça önemli olmaktadır. Zira zaman zaman banka hesaplarından hesap işletim ücreti kesilebilmektedir.

Hesap işletim ücretlerinin miktarı bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Bu ücretin aydan aya alınabildiği gibi senelik periyotlar halinde hesap işletim ücreti adı altında bankaların kesintiler yaptığı da bilinmektedir. Ancak hesabınızda hiç para yoksa böyle durumlarda sizden para alınmamaktadır. Burada dikkatinizi çekmek istediğimiz asıl husus ise; şayet hesabınızda paranız yoksa doğal olarak sizden bir ücret kesilmemektedir. Ancak hesabınıza ilk para yatırdığınız anda hesap işletim ücreti anında bakiyeniz’den düşmektedir. Bu durumda doğal olarak tatsız bir sürprizle karşılaşmanıza neden olmaktadır. Bütün bunlardan dolayı bankalarda bulunan bütün hesaplarınızı bilmek ve gereksiz olanları kapatmak sizin için önemli kazanımları bulunan bir unsur olmaktadır.

Bankalarda Hesabınızı Sorgulama

Bankalarda hesabınız olup olmadığını öğrenmek için; bizzat bankaların şubelerine giderek, müşteri temsilcisiyle görüşebilirsiniz. Bu yöntem esasında en kesin yöntem olduğu için tavsiye edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine bankaların müşteri hizmetlerini telefonla arayarak, o bankada hesabınızın bulunup bulunmadığını öğrenmeniz mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra şayet bankamatik kartınız ya da kredi kartınız mevcutsa, ATM vasıtasıyla da bankadaki hesaplarınızın araştırılması mümkün olmaktadır. Bu yazımızda hangi bankada hesabım var sorusuna yanıt verdik. Sizlerde varsa sorularınızla ve yorumlarınızla bize katılabilirsiniz.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 dışında5)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*