KOSGEB Sıfır Faizli Kredi 2018

2018 yılı itibariyle KOSGEB sıfır faizli kredi başvuruları hizmete girmiştir. 2018 yılı için geçerli olan esnafları kapsayan sıfır faizli kredi imkanı, oldukça avantajlı özelliklere de sahip durumdadır. KOSGEB, yaklaşık olarak 200 bin civarında esnafı kapsayacak şekilde bir kredi desteği sunmayı amaçlamaktadır. Bu destekler sayesinde esnafların öncelikle kendi ekonomik gelişimlerini tamamlamaları hedeflenmektedir. Nihayi hedef olarak ise; girişimcilerin ülke ekonomisine dolayısıyla ülkemiz istihdam olanaklarına katkı sağlamasıdır. Bunun yanı sıra ülkemizdeki girişimcilerin uluslar arası rekabet ortamıyla mücadele kabiliyetine sahip olmalarının sağlanması amacı güden KOSGEB sıfır faizli kredi desteği girişimcilerin elini kuvvetlendirmektedir.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredisi Nasıl Alınır?

Şayet daha önceden KOSGEB sıfır faizli kredi başvurusu yapmışsanız herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmaktadır. Bunun için KOSGEB İnternet sayfası üzerinden işletmeniz için başvuru yaparak sıfır faizli krediden yararlanabilirsiniz. Kredi desteğine ilk kez başvuru yapacak olanlar ise; öncelikli olarak KOBİ kaydı oluşturmak durumundadır. Yine KOBİ kaydı olmadan KOSGEB’e başvuru yapma olanağına sahip olanlar, başvuru yaptıktan sonra onay aldıklar takdirde işletmeleri beyanname verebilecektir. Bu aşamadan sonra başvuruyu gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Ayrıca 2016 yılı itibariyle başvurusu kabul gördüğü halde ödenek eksikliğinden dolayı destek alamayan esnafların ise; bu krediye yeniden başvuru yapmaları gerekmemektedir. Böylece sıfır faizli KOSGEB kredisi kullanarak işletmenizin ihtiyacı olan nakit ihtiyacının karşılayabilirsiniz.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Başvurusu Ne Zaman Yapılacak?

KOSGEB sıfır faizli kredi başvurunun başlangıç yılı esasında 2016 yılıydı. Ancak 2 yıldır devam eden bu program kapsamında 2018 yılında da bu desteklerin verileceği bilinmektedir. Bu noktada 2018 yılının KOSGEB açısından oldukça hareketli geçeceği de bilinmektedir. Yakın bir süre içerisinde KOSGEB sıfır faizli kredi desteğinin ne zaman verileceğine dair bir açıklama beklenmektedir. Bu doğrultuda sıfır faizli kredi desteğinin sağlanması hususunda belirlenen bazı kriterlerin oluşturulduğu bilinmektedir. Bundan dolayı bu desteği alabilecek olan işletmelerin aşağıda sıralanan kriterleri karşılıyor olmaları şart olmaktadır.

  • Başvuru yapan tüm işletmeler güvenlik soruşturmasından geçmiş olması şarttır
  • Başvuru yapan işletmeler; net satış hasılatı ve çalışan sayısı bakımından daha az olandan başlanarak sıralanmış olacaktır
  • Daha önceki dönemlerde sıfır faizli krediden yararlananlar bu destekten yararlanamayacaktır
İLGİLİ:  KOSGEB Girişimcilik Kursu ve Başvuru Formu

Başvuru Sonucunun Onaylanmasından Sonra Yapılacaklar

Şayet başvurunuz onaylanmışsa bu aşamadan sonra yapacaklarınız çok daha önemli olmaktadır. Zira sorunsuz bir şekilde bu desteklerden yararlanmak için onay aşamasından sonra da yapılması gerekli olanlar bulunmaktadır. Öncelikle faizsiz kredi başvurusunu İnternet üzerinden yapmış olanlar, onay almış olduklar bankaya başvuru yapmaları gerekmektedir. Şayet anlaşmalı bankalar kefalet talep ederlerse; KGF ve TESKOMB devreye girecektir. Böylece kefalet sağlanmış olacaktır. Zira anlaşmalı bankaların bu kuruluşun kefaletine olumlu baktıkları bilinmektedir. Bu aşamadan sonra sıfır faizli kredi desteğinden yararlanma yolunda tüm engelleri başarıyla tamamlamış olacaksınız.

KOSGEB Faizsiz Kredi Nasıl Geri Ödenir?

Sıfır faizli kredi desteğinin asıl amacı küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesidir. Bundan dolayı KOSGEB sıfır faiz desteğinin geri ödemesi diğer kredilere nazaran çok daha avantajlı olmaktadır. Bu aşamada krediyi aldıktan sonraki ilk 1 yıllık süreç içerisinde herhangi bir geri ödeme söz konusu değildir. Toplamda 36 ay vade uygulanan bu kredi desteğinin ilk 12 ayı süresince bir ödeme yapılması işletmelerin elini rahatlatmaktadır. 12 aydan sonra ise girişimcilerin 3’er aylık periyotlar halinde geri ödemelerini gerçekleştirmeleri mümkün olmaktadır. Böylece girişimciler hiç faiz ödemeden nakit ihtiyaçlarını karşılamış olacaktır.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 dışında5)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*