KYK Öğrenim Kredisi Nedir ?

T.C. vatandaşı olan yüksek öğrenim gören öğrencilere KYK ( Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ) bünyesinde sağlanan burs, KYK öğrenim kredisi olarak isimlendirilmektedir. Esasında bu kredi bir nevi borç para olarak da isimlendirilebilir. Öğrenim kredisinin geri ödemesinin belirli kriterlere bağlı olarak değişkenlik gösterdiği de bilinmektedir. Geri ödeme miktarı TÜİK ( Türkiye İstatistik Kurumu ) verilerine göre şekillenmektedir. Zira Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi artışları, KYK borcu geri ödemelerinde temel kıstas olarak belirlenmiş durumdadır.

KYK Öğrenim Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

 • Lisans öğrencileri
 • Ön lisans öğrencileri
 • Açık Öğretim öğrencileri – sadece şehit ya da gezi çocukları ve anne ya da babası vefat edenler
 • Yüksek lisans(Master ve Doktora) öğrencileri
 • Vakıf Üniversitesinde okuyan öğrenciler
 • İkinci öğretim de okuyan öğrenciler

KYK Öğrenim Kredisinin Kesilme Sebepleri

 • Vazgeçme, kayıt dondurma ve izin alma durumları
 • Öğretim kurumundan geçici uzaklaştırma almak ya da kurumdan çıkarılmak
 • Öğretim kurumundan ayrılmak
 • Kurumun yurtlarından süresiz olarak çıkartılma cezası almak
 • Kesin hükümle mahkum olmak
 • Devamlı bir gelire sahip olmak (asgari ücret düzeyinde)
 • Öğretim kurumunun kapatılması

KYK Borcu Yapılandırma

Üniversite mezunları için mezun olduktan sonra üniversite öğrenimi sırasında almış oldukları Kredi yurtlar kurumu borcunun ödenmesi konusu oldukça sıkıntılı bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.  Özellikle üniversiteden sonra iş bulamayanlar için bu borcun geri ödenmesi zor bir durum haline gelmiştir. Mezun olan birçok kişi bu kredinin ödenmesi konusunda sıkıntı yaşamakta ve sadece borcun faiz kısmını ödemektedir. Bu biriken borçlar gençler ve aileleri için büyük bir yük haline gelmektedir. Kyk borçlarının ödenemediği durumlarda devlet tarafından zaman zaman çözüm yolları sunulmaktadır. 2017 yılında çıkarılan kyk borcu yapılandırma ile ilgili kanun ile Kyk borcu olanların toplam borçları ödeyebilecekleri miktarlar halinde taksitlere ayrılmaktadır. 2017 yılında çıkarılmış olan borç affına benzer bir af 2018 yılında da beklenmektedir.

KYK Borcu Yapılandırma İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır

Kyk borcu yapılandırma işlemlerini gerçekleştirmek için farklı seçenekler sunulmaktadır. Kyk borcu yapılandırma işlemini yaptıracak olan kişinin bu seçeneklerden kendisi için en uygun olanı seçip bu yol aracılığıyla borcunu yapılandırması mümkün olmaktadır. Kyk borcu yapılandırması şu seçeneklerden biri ile yapılabilmektedir;

 • İnternet üzerinde online olarak gerçekleştirilecek olan borç yapılandırması
 • Vergi dairesinde yapılandırma işlemi

Yapılandırma işlemi toplam borç üzerinden borçlu olan kişinin ödemesini düzenli olarak yapabileceği miktarlarda taksitlendirme yapılması anlamına gelmektedir. Bu işlem borcun ödenebilirliğini arttırmak için yapılmaktadır.

Öğrenim ve Katkı Kredisi Borcunun Geri Ödenmesi

Öğrencinin normal öğrenim süresinin bitimini takip eden iki sonrasında kredin geri ödemesi başlamaktadır. Bu durum yüksek lisans öğrencileri için ayrı uygulanmaktadır. Geri ödeme kredi almış olduğu taksit miktarı kadar aylık taksitler halinde tahsil edilmektedir. Şayet kredi 2006 yılından önce alınmışsa; üçer aylık taksitler halinde geri ödeme yapılmaktadır. Kyk borcu geri ödeme ödenme zamanı geçtiğinde kurum kayıtlarına borç olarak işlenmektedir. Bu aşamadan sonra 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsil Usulü Hakkındaki kanun hükümleri gereği uygulamaya yapılmaktadır. Bundan dolayı kyk borçlarının zamanında ödenmesi önemli olmaktadır.  Geri ödemesini zamanında yapmayan bireyler için zaman zaman farklı olanaklar da sunulmaktadır. Bu olanaklar arasında yeniden yapılandırma fırsatı en bilinenidir. Yeniden yapılandırma sayesinde kyk borçlarının taksitli bir şekilde yeninden yapılandırılarak ödenmesi mümkün olmaktadır.

İLGİLİ:  Senetle Araba Almak Yerine Galericiler Kredi Nasıl Kullandırır ?

İnternet üzerinden KYK Borç Yapılandırma

KYK borç yapılandırma işlemi borçluların bu işlemi daha kolay gerçekleştirmeleri için İnternet üzerinden yapılmaktadır. Ödenmemiş olan kredi borçları Vergi Dairesi’ne yönlendirilmektedir. Bu sebeple borçlarını yapılandırmak isteyenler Gelir İdaresi Başkanlığının sitesi olan www.gib.gov.tr adresi üzerinden yapılmaktadır. Bu siteye giriş yapılıp TC kimlik numarası gibi özel bilgilerin alınmasının ardından siteye giriş yapılmakta ve buradan da KYK borç yapılandırma kısmına girilmektedir. Bu site üzerinden borçlu olan kişi ödeyebileceği taksitlendirmeyi yapıp akabinde de düzenli bir şekilde ödemelerini gerçekleştirecektir.

KYK Borç yapılandırma İşlemini Vergi Dairesinde Yaptırma

Kyk borcunu yapılandırma için başvurulacak bir diğer yöntem ise Vergi Dairesi’ne başvuruda bulunmaktır.  Bunun için ya doğrudan vergi dairesine gidilip hazırlanan dilekçe ile başvuruda bulunarak borcun yapılandırılması istenebilir veya dilekçenin posta ile gönderilmesi ile bu istek Vergi Dairesi’ne bildirilir. Borcun Vergi Dairesi tarafından yapılandırılmasında 6, 9, 12, 18 taksit seçeneklerinden biri seçilerek borç yapılandırması gerçekleştirilir. Bu yapılandırma işlemlerinde borçlu kişilerin dikkat etmesi gereken önemli bir durum söz konusu olmaktadır. Bu da borç taksitlerinin iki ayda bir ödenmeleri gerekliliği ve ilk iki taksitin ödenmemesi durumunda yapılandırma işleminin bozulacağı kuralıdır.

KYK Borç Yapılandırması Hangi Durumlarda Bozulur

Kyk borç yapılandırması yapan borçlu kişi borcunu belirlenen taksit miktarında ödemeyi taahhüt etmiş sayılmaktadır.  Yapılandırma ile ilgili gerekli bilgiler bu işlem sırasında borçlu kişiye verilmektedir. Sistemde belirlenmiş olan kurallar çerçevesinde borçlu olan kişi taksitlerini 2 ayda bir ödemektedir. Bir yıl içerisinde 2 taksiti ödememe hakkı bulunmakta olup bu ödememe durumu 2 taksiti geçtiğinde Kyk borç yapılandırması bozulacaktır. İlk iki taksitin mutlaka ödenmesi gerekmektedir. İlk iki taksit ödenmez ise yapılandırma bozulacaktır.  Ödenmeyen KYK borç yapılandırma taksitlerinin üzerine gecikme faizinin bineceği ve borcun her geçen gün artacağı unutulmamalıdır. Yapılandırma işleminde uygulanan gecikme faizi kurumdan kuruma değişmektedir. Bunun yanında özellikle eski borçlular için hazırlanan yapılandırmada gecikmenin olması durumunda hemen icra işlemleri başlatılmaktadır. Bu sebeple borç sahibi kişi Kyk borç yapılandırması yaparken ödeyebileceği miktarlarda taksitler yaptırmaya gayret etmelidir. Bu yazımızda Kyk borcu yapılandırma konusuna değinerek, Bursları hakkında genel bilgilere değindik. Siz de yorumlarını ve varsa sorunlarınıza bize yön verebilirsiniz.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 dışında5)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*