Öğrenim Kredisi Yapılandırma ( Detaylı Bilgi )

Üniversite eğitimi görmüş olan çok sayıda öğrencinin ortak sorunu öğrenim kredisi yapılandırma işleminin nasıl yapıldığı sorunudur. Zira eğitim hayatı süresince alınmış olan öğrenim kredisinin geri ödemesinin nasıl yapılacağına dair çok sayıda yanıtı beklenen sorular bulunmaktadır. Bu yazımızda öğrenim kredisi bulunan bireylerin kredilerini nasıl yapılandırma yapılacağına dair sorulara yanıt vermiş olacağız. Öncelikli olarak öğrenim kredisinin yapılıp yapılmamasına dair kesin bir bilgi vermek istiyoruz. Son zamanlarda değişen yasalar neticesinde artık KYK öğrenim kredisinin yapılandırılması mümkün hale gelmiş durumdadır. Üstelik yapılandırma yaptığınızda ödeme yapmamış olmanızdan kaynaklanan gecikme faizi de silinmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında aşağıda sıralanan bilgiler ışığında öğrenim kredisinin yapılandırılmasının mümkün olduğu ve öğrenim kredisi yapılandırma işlemlerinin oldukça seri bir şekilde yapılabildiğini söylemek de mümkün olmaktadır.

KYK Öğrenim Kredisi Geri Ödeme Şartları

KYK bursu, yüksek öğrenim gören öğrencilerin desteklenmesi amacıyla verilen bir kredidir. Bu kredi bir nevi borç para olarak da algılanabilmektedir. KYK kredisi, belirli şartlar dahilinde geri ödenmektedir. Bu şartların en çok bilineni, eğitim öğretimin tamamlanmasını takip eden 2. Yılın sonunda KYK bursunun geri ödemesinin yapılması gerektiğidir. Ancak zamanında işe yerleşme ve kendi alanıyla alakalı bir iş bulma konusunda zorlanan üniversite mezunları için KYK kredisini geri ödemek bir hayli bir güç bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Zorlaşan hayat şartları ve beraberindeki güç çalışma şartları KYK öğrenim kredisi borcu geri ödemesi konusunda üniversite mezunlarını kara kara düşündürmektedir. Bu noktada yapılandırmanın yapılması akıllıca bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

KYK kredisinin yapılandırılması esasında bu krediyi kullanmış olan üniversite mezunlarının hayatını kolaylaştırmaktadır. Ancak zamanla birikmiş olan kredinin faizle birlikte büyük meblağlara ulaşmış olması kredi borcu olanları zor duruma düşürmektedir. Bu noktada yapılandırma şartlarının ne olduğu ve nasıl bir yapılandırma yapılacağı sorusu akıllara takılmaktadır. Zira geri ödenecek paranın miktarının belirlenmesinde yapılandırma şartlarının ne olduğu hususu önemli olmaktadır. Yapılandırma şartları ise; çıkartılmış bulunan yasalar doğrultusunda şekillenmektedir. Esasında yapılandırmanın yapılabiliyor olması dahi tek başına oldukça anlamlı gelmektedir. Zira bu sayede geri ödeme şartlarının kolaylaştığını söylemek mümkün olmaktadır. KYK öğrenim kredisi yapılandırma şartlarını ise sıradaki başlık altında inceleyeceğiz.

KYK Öğrenim Kredisi Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Öğrenim kredisi üniversite hayatında pek çok öğrencinin hayatını kolaylaştırmaktadır. Zira bu kredi sayesinde eğitim hayatına devam edebilen öğrencilerin sayısı oldukça fazladır. Ancak kredi alınırken afiyetle harcanan bu para çoğu zaman öğrenciler tarafından hiç geri ödenmeyecek gibi algılanmaktadır. Oysa okul bittikten kısa bir süre sonra öğrenim hayatı boyunca alınan bu kredinin geri ödemesi şart olmaktadır. Maalesef çoğu mezun, bu krediyi geri öderken oldukça zorlanmaktadır. Bu noktada öğrenim kredisinin geri ödemesine dair yapılacak olan hesaplamaların neler olduğu sorusu akıllara gelmektedir. Öğrenim kredisinin öğretim hayatının tamamında ya da bir bölümünde alınmış olması karşımıza çıkacak olan borç miktarının belirlenmesinde en önemli husus olarak karşımıza çıkmaktadır. KYK kredisi yapılandırma şartları hususunda toplam borç miktarının önemli olduğu bilinmektedir.

İLGİLİ:  Girişimci Kadınlara Devletten Tam Destek

Öğrenim kredisi geri ödemesi; alınan toplam kredi miktarı baz alınarak yapılmaktadır. Bu noktada alınmış olan toplam kredi tutarının Yurt içi üretici fiyatlar endeksine paralel bir şekilde hesaplandığı bilinmektedir. Bundan dolayı kredinin geri ödemesi söz konusu olduğunda Yİ – ÜFE artışının baz alındığını söylemek mümkün olmaktadır. Normal şartlar altında mezun olduktan 2 yıl sonra KYK kredisi geri ödeme koşulları devreye girmektedir. Şayet borçlar ödenmezse yasal düzenlemede doğrultusunda hareket edilmektedir. Zira bu aşamadan sonra aylık olarak yasal faizin işlemeye başladığı bilinmektedir. Böylece zaman geçtikçe borç yükü de artmaktadır. Esasında KYK borcunu olabildiğinde hızlı bir şekilde ödemek beraberinde önemli kazanımı getirmektedir. Zira zaman içerisinde ödenemeyen kredi, çok daha büyük miktarlarda borç yükü olarak karşımıza çıkmaktadır. Şayet ekonomik durumunuz krediyi zamanında ödemeye müsait değilse bu andan sonra en akıllıca yöntem olarak kredi yapılandırılması akıllara gelmektedir.

Öğrenim kredisi geri ödeme şartları çıkartılmış bulunan yasalar çerçevesince şekillenmektedir. 2016 yılı itibariyle çıkartılmış bulunan torba yasaya göre; öğrenim kredisi borcu bulunan vatandaşlara kredi borçlarını yapılandırma hakkı tanınmış durumdadır. Bu doğrultuda öğrenim kredisi yapılandırmak hususunda talebi bulunan bireyler, vergi dairelerine gitmek durumundadır. Burada size peşin ya da taksitli bir şekilde yapılandırma opsiyonu sunulmaktadır. Bu noktada belirtilmesi gerekli olan en temel husus ise; yapılandırma yaptığınızda geri ödeme şartları gecikme faizi yerine; Yİ – ÜFE artışına göre hesaplanarak tahsil edilmektedir.

Şayet borcun tamamını ödeyecek iseniz, sadece Yİ – ÜFE artışının yüzde 50 kadarını geri ödemiş olursunuz. Ayrıca şayet peşin ödeme imkanlarından yararlanmak istiyorsanız, bu konuya dair kredi veren bankalarla görüşmek akıllıca bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Zira size en uygun kredi veren bankalarla anlaşarak kredinizi peşin ödeyebilirsiniz. Böylece normalden çok daha az tutarda bir geri ödeme yaparak bu borçtan kurtulmanız mümkün olmaktadır. Öğrenim kredisi borcu söz konusu olduğunda peşin ödemenin çok daha avantajlı olduğu gerçeği karşımıza çıkmaktadır.  Şayet yapılandırma durumunuzun ne olduğuna dair güncel bilgi almak istiyorsanız, E-devlet üzerinde yer alan borç yapılandırma ekranından güncel borç durumunuzu yakından takip etmeniz de mümkün olmaktadır.

KYK Öğrenim Krediniz İçin Hangi Kuruma Borçlu Olursunuz?

Öğrenim kredisi iki farklı yol haricince geri ödemeye tabi tutulmaktadır. Bu noktada çalışamaz raporu almak ya da vefat durumunda KYK kredisi geri ödemesi talep edilmemektedir. Ancak bu hususlar haricindeki durumlarda KYK borcu mutlaka geri talep edilmektedir. Borç durumunuz normal ödeme şartları söz konusu olduğunda KYK tarafından tahsil edilmektedir. Şayet geri ödeme zamanında yapılmamışsa ve herhangi bir şekilde yapılandırma söz konusu olmamışsa üzerinizdeki borç yükü, ilgili olduğunu vergi dairesine aktarılmaktadır. Böylece ödemenizi vergi dairesi aracılığıyla yapabiliyor olmaktasınız. Bu yazımızda öğrenim kredisi yapılandırma esaslarına değindik. Siz de yorum kısmında yazarak soru ve görüşlerinize yer verebilirsiniz.

 

1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 4,00 dışında5)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*