Tüketici Kredisi Nedir? ve Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

Tüketici Kredisi Nedir? ve Hesaplamaları Nasıl Yapılır?
Merhaba arkadaşlar, Tüketici kredisi nedir? öncelikle buna değinelim. Tüketici kredisi bankalar tarafından kişilere verilen küçük limitli kredilere denir. Bankalar tüketici kredisi vererek tüketimin artmasını planlamaktadır.Biz insanların istekleri bitmez gerek özel ihtiyaç,gerek zevkimiz, gerekse de zaruri ihtiyaçlarımız için isteklerimiz oluyor. Yemek, eğlence, tatil, okul her şey masraf evlenince sorumluluklar daha artıyor tabi ailenin evi,kirası,arabası,çocukların giderleri derken zaman zaman maaşımızın yetmediği durumlar ortaya çıkabiliyor. Eskilerde ay sonu sıkıştığımız zaman aile büyüklerinden yardım istenirdi yada yakın bir arkadaştan borç alınırdı. Günümüzde artık herkes ay sonunu kendine göre anca çıkarabiliyor bu nedenle de kimseden borç isteyemiyorsun istesen de yok zaten, işte böyle durumları bankalar düşünerek tüketici kredisi imkanı sunarak kişilerin kısa süreli ihtiyaçlarına destek olmuş oluyor.Yani kişilerin ihtiyaçlarına karşılık veren bankalar mağdur etmiyor. Bankalar verdiği tüketici kredisiyle hem kişilere destek oluyor hem de faiz oranlarıyla kendileri kazanıyor.Daha önceki makalelerimizde de bahsettiğimiz gibi kredi çeşitleri vardır ihtiyaç kredisi diye adlandırılan krediler ev-araba olarak farklı kredi adını alsa da küçük limitli krediler de tüketici kredisi olarak karşımıza çıkıyor. Kredinin çeşitlere ayrılması da vadeler ve faiz oran seçenekleri olmasına sebeptir.
Peki Tüketici Kredisini Nasıl Kullanırım?
Her kredi ihtiyaç için çekilir, kredi çekmeden hangi bankadan ne kadar limitle çekeceğimizin planını ödeyeceğimiz şekle ve gelirimize göre yapacağımızın bilincinde olmalıyız.Tüketici kredisi çekerken ilk olarak bankaların tüketici kredisi için belirlediği faiz oranlarını incelemeliyiz. Bankaların verdiği tüketici kredisinin faiz oranları hakkında detaylı bilgiyi tüketici kredisi çekeceğiniz banka şubelerinden yada resmi web sitelerinden öğrenebilirsiniz. Zaten bankaların resmi web sitelerine girdiğinizde kendine özgü kredi hesaplama aracı vardır. Tüketici kredisi çekeceğiniz tutarı giriyorsunuz aylık yada imkanınıza göre seçenekleri belirleyip çektiğiniz kredinin ne kadar ödemeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz. Hesaplamanızı yaptıktan sonra bankaların belirlediği faiz oranları arasındaki farkı görmüş olacak dolayısıyla hangi bankadan tüketici kredisi çekeceğinize karar vermiş olacaksınız.Evet buraya kadar tüketici kredisini hangi bankadan çekeceğimize karar vermiş olduk. Şimdi bankamıza giderek yada internet üzerinden tüketici kredisine başvurabiliriz, başvurumuzu da yaptıktan sonra kredimizin onaylanmasını bekleyeceğiz. Başvurumuz onaylandı bankaya gidip gerekli evrakları yetkililere vererek imzamızı atabiliriz. Evrakları yetkili olan müşteri temsilcisi hemen kredi notunuzu araştırır (kredi notunu daha önceki makalemizde anlatmıştık) kredi notunuz iyiyse hiçbir sıkıntı çıkmadan tüketici krediniz ödenir ama kredi notunuz düşükse reddedilir.

İLGİLİ:  Hisse Senetleri ve Çeşitleri Nedir ? Bizlere Nasıl Fayda Sağlar ?

Tüketici kredisini aldım kullanırken nelere dikkat etmeliyim?
Tüketici kredisinde, kredi tutarının belirlenmesi en önemli ayrıntıdır.Yani ihtiyacınız olan tutarı belirlerken nelere ihtiyacınız var tüketici kredisiyle neler alacağınıza dair liste yaparak o doğrultuda hareket etmelisiniz. Bu alacaklarınızı hesap etmeden bir kredi tutarı çekerseniz hesabınız dışına çıkmış olursunuz ve gelecek faizlerle borçlanmış olursunuz. Tüketici kredisi çekeceğiniz tutarı belirlediniz şimdi sırada vade var. Tüketici kredisi veren tüm bankalar en fazla 3 yıl limit belirlemiştir. Tüketici kredisi için belirlediğiniz fiyatı öderken sıkıntı çekmeyeceğiniz şekilde taksitlere bölmelisiniz.Her kredide olduğu gibi tüketici kredisinde de vadeler arttıkça ödeyeceğiniz faiz tutarı da artar.Ödeyeceğiniz taksitler ve faiz oranlarını Aylık gelirinize göre hesap etmeniz gerekir. Yani sıkıntıya düşmek istemiyorsanız bilinçli şekilde hareket etmelisiniz.

Ziraat Bankasının Sunmuş Olduğu Tüketici Kredisi:
Ziraat bankası her kredide olduğu gibi tüketici kredisinde de müşterisinin yanında oluyor. Müşterilerinin her türlü bireysel ihtiyaçlarında kullanabilecekleri 48 aya kadar vadeyle desteğini gösteriyor.Ziraat bankasında tüketici kredisine başvurduğunuzda imkanınıza göre en uygun şekilde çekeceğiniz paranız cebinizde oluyor. Ziraat bankasının sunmuş olduğu tüketici kredisinin özelliklerini inceleyecek olursak:
a- Ziraat bankası tüketici kredisinde vadelerin uzunluğu 48 aya kadar uzamaktadır.
b- Ziraat bankası tüketici kredisinde maddi veya şahsi teminatlar talep edilmektedir.
c- Ziraat bankası tüketici kredisinde vade bitene kadar hayat sigortası yapılması zorunludur.
d- Ziraat bankası tüketici kredisinde ödeme seçenekleriniz oldukça esnektir.
e- Ziraat bankası tüketici kredisine, Çağrı merkezleri, ATM, internet sitesi, internet şubesi ve ziraat mobil kanallarıyla başvurabilirsiniz.
f-Ziraat bankası tüketici kredisine başvurmak için, çalışmakta olan kişinin gelir belgesi, kimliğiniz yada ehliyetinizin fotokopisi, kredi için başvuru formunuz ve ziraat bankasının gerekli gördüğü evrakları hazırlamanız gerekmektedir.
g- Ziraat bankası tüketici kredisi için kendinize uygun hesabı yapmak için www.ziraatbank.com.tr/tr/diger/HesaplamaAraclari/Pages/KrediHesaplama.aspx adresine girerek hesaplama aracını kullanabilirsiniz.
h- Ziraat bankası tüketici kredisine hemen başvurmak için www.ziraatbank.com.tr/tr/Bireysel/Basvurular/Pages/TuketiciKrediBasvuru.aspx adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yukarıda ziraat bankasının sunmuş olduğu tüketici kredisinin özelliklerini inceledik. Tüketici kredisini veren diğer bankalardan bazıları, Vakıf bank, iş bank, ak bank, garanti bankası dır. Bu bankaların tüketici kredisi özelliklerini şubelerden veya resmi web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Evet arkadaşlar, bugünkü makalemizde tüketici kredisi konusu hakkında bilgi edinmiş olduk. Edindiğimiz bilgilere göre kredi çekiyorsak bilinçli davranmalıyız, eğer bilinçli davranmazsak ihtiyaçlarımızı karşılamak için kredi çekelim derken, çektiğimiz kredinin borçlarıyla daha da kötü duruma düşmeyelim.

1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 4,00 dışında5)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*